Integrační program arte a eko-arteterapie pro mentálně postižené v Děčíně


Cílem projektu je umožnit mentálně postiženým lidem emoční a tvořivé prožitky, které prostřednictvím kombinace několika druhů terapeutických směrů posilují rozvoj jejich osobnosti, sebe náhled, uvolnění a schopnost svobodného vyjadřování. Zároveň chceme veřejně propagovat prospěšnost této tvořivé činnosti mezi širokou veřejností s cílem upozornit na problematiku života osob s postižením, umožnit a zlepšit proces jejich integrace a umožnit veřejnosti zapojit se do tvořivého procesu s nimi a dovolit si spolu s nimi prožívat uvolnění a svobodné sebevyjádření.

Chceme také do našeho projektu zapojovat děti a mládež, a to již od předškolního věku, aby pro ně kontakt a spolupráce s postiženými lidmi byly naprostou samozřejmostí, aby zkušenosti, které budou umocněné hudbou, výtvarném či divadlem, formovaly jejich pohled na jedinečnost lidské osobnosti a zapsaly v nich morálně kvalitní postoje, které je budou ovlivňovat po celý život.

Aktivity projektu:

Arteterapeutické dílny

Cílem je pokračovat v programu pravidelného tvoření ve výtvarném ateliéru, kterého se budou účastnit klienti CDS a děti z mateřských a základních škol pod vedením absolventky dvouletého výcviku Eko-arteterapie a studentky DAMU Doubravky Dostálové. Tato činnost navazuje, na již realizovaný projekt v roce 2019. Ateliér bude s účastníky tvořit podle předem nastavených témat, jeho smyslem nebude úsilí o nejvyšší kvalitu výtvarné tvorby, ale o podporu osobnostního rozvoje a schopnosti sebevyjádření. Budou probíhat též veřejné venkovní dílny, výstavy atd. Součástí bude pravidelná spolupráce s místními školami. Předpokladem je zajištění jedné společné dílny měsíčně na předem stanovené téma, ideálně s dětmi předškolního věku z MŠ nebo "přípravek" a dětmi 1.stupně ZŠ.

  • Počet tvořivých dílen 8 / rok
  • Předpokládaný počet dětí na každé dílně 15-20 dětí
  • Místo konání - prostory CDS / venkovní prostory

Artefiletická setkání - "Pojďme objevovat"

Osm dvouhodinových artefiletických setkání s názvem "Pojďme objevovat" je podpůrnou skupinovou řadou expresivně - výtvarně zaměřených cvičení určených dospívajícím a dospělým lidem s lehkým a středně těžkým mentálním postižením.

Výtvarně vedené činnosti dovolují účastníkům osvobodit se od chaotického běhu myšlenek, vyjádřit se bez nutnosti slovního projevu a prožít si dané téma osobně. Proto jsou ideálním nástrojem při práci s výše zmíněnou cílovou skupinou.

  • Počet setkání 8 / rok
  • Počet účastníků každého setkání 6-7
  • Místo konání - prostory CDS

Eko-arteterapeutické workshopy

Čtyři celodenní (8 hodin) worskhopy v přírodě, při nichž účastníci budou pracovat s konkrétním příběhem, pro jehož uchopení a umělecké ztvárnění budou využívat prvky arteterapie, dramaterapie a muzikoterapie. Cílem setkání bude zažít nový úhel pohledu, pocitů, přístupu k životním situacím a vztahům skrze vlastní prožitek ve svobodném uměleckém vyjádření. Workshop povede zkušená arteterapeutka, supervizorka a eko-psycholožka Mgr. Bc. Jana Merhautová. Workshop je určený pro osoby s postižením (převážně mentálním), dobrovolníky a pracovníky sociálních služeb a vzdělávacích zařízení, kteří s nimi pracují, ale i rodiče klientů.

Výhodou této aktivity je pobyt v přírodě, který můžeme uzpůsobit jakémukoliv počasí a který může být realizován i v náročných obdobích coronavirových omezení.

Výstupem bude výstava prací ze všech 4 setkání.

  • Počet workshopů 4/ rok
  • Počet zapojených osob s postižením 5-6
  • Počet zapojených studentů/dobrovolníků 5-6
  • Počet zapojených pracovníků 5-6
  • Počet zapojených rodinných příslušníků 5-6

Výstavy

  • 1x výstava eko-arteterapeutických workshopů (plánujeme ji buď v Krásné Lípě ve spolupráci s NP Českosaské Švýcarsko nebo na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem)
  • 1 x výstava děl vytvořených v rámci artedílen a artefiletických setkání - plánována v Děčíně (městské divadlo či městská knihovna)

Komu je projekt určen

Klienti CDS
(osoby s postižením mentálním i tělesným)

  • předpoklad 50 osob

Přínos - rozvoj osobnosti, podpora sociálních dovedností, podpora sebepoznávání vedoucí k sebevědomí, podpora sebeúcty a sebejistoty s akcentem na zvládání náročných životních situací.


Děti a mládež ze zákl. škol a školek

  • předpoklad celkem 130 dětí

Přínos - podpora osobnostního rozvoje a schopnosti sebevyjádření, seznámení se s prostředím CDS, navázání kontaktu s klienty, odbourání předsudků a vytvoření pozitivního vztahu k dané problematice.


Studenti stř. škol, dobrovolníci

  • předpoklad 30 osob

Přínos - získávají a osvojují si dovednosti potřebné pro práci s lidmi s postižením, učí se být vnímavější a ohleduplnější k slabším lidem ve společnosti, chápat význam a potřebu pomoci, kultivují vlastní hodnotové žebříčky a vlastní osobnostní a morální růst.

Personální zajištění:

Doubravka Dostálová
pracovník v sociálních službách, absolventka dvouletého výcviku Eko- Arteterapie, aktuálně studentka oboru Pedagogické dramatiky na DAMU - vedení integračního dramaterapeutického kroužku a arte-činností s klienty, dětmi a veřejností.

Sociální pracovníci CDS Slunečnice
pravidelné artefiletické tvoření s klienty.

Mgr. Bc. Jana Merhautová
vedení eko-arteterapeutických workshopů a supervize výstupů z realizovaných aktivit do rozvoje lidí s postižením a jejich vztahů s jejich blízkými, a supervize procesů napomáhajících přenosu nových dovedností u pracovníků v soc. službách, účastnících se aktivit.

Bc. Markéta Předotová
vedoucí CDS - spolupráce se školami, školkami, rodiči klientů, koordinace aktivit projektu s činnostmi sociální služby v CDS.

Šárka Zimová Dostálová
PR projektu, fundraising, personální řízení projektu

Dobrovolníci
Organizační pomoc při přípravě, pořadatelská služba při akcích

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky